Meglepően elgondolkoztató film. Nem is gondoltam volna, hogy ennyi rétege van, és főleg nem, hogy megint a pillangó motívumnál kötök ki, de ne szaladjunk ennyire előre.
A sztori
Férj és feleség egy partin vannak, ahol tulajdonképpen nyíltan flörtölnek másokkal. Később otthon elszívnak egy szál füvet, és szexelni készülnek, de összevesznek, és a dolog rosszul sül el. A feleség elmeséli, hogy korábban majdnem lefeküdt egy férfival, amitől a férj teljesen magába fordul. Ezzel a jelenetnek vége is, mert a férfit, aki orvos, elhívják egy halálesethez – a részleteket mellőzném. A lényeg, hogy innentől kezdve a férjnek sűrű napja lesz. Először a barátjának a halála, akinek a lánya kikezd vele, aztán elmegy egy prostituálthoz, majd belecsöppen egy szekta erotikus szeánszára, és így tovább. Akit érdekel, majd megnézi a filmet, már így is sokat spoilereztem.
Álom
A lényeg, hogy az egész történés nagyon álomszerű. Ebben a filmben is erősen jelen van az, amit én nem igazán kedvelek: a színészek úgy játszanak, mintha játszanának. Tele van lassú beszélgetésekkel, olyanokkal, amelyekkel a való életben nem találkozunk, legfeljebb színházban, ahol ez viszont megszokott. Majd egyszer kifejtem, miért gondolom így. Van egy csomó kínos beszélgetés és olyan jelenet, ami a valóságban aligha történhetne meg, például a szektás jelenet is ilyen, egyáltalán nem realisztikus ez a történetrész: a benne szereplők viselkedése életszerűtlen, a színek túlzóak és az egésznek van egy vontatott, nehézkes hatása. Szóval, úgy tűnik, megint egy álomban vagyunk. De a helyzet nem ilyen egyszerű, mert ezt fel kell fedezni. Tulajdonképpen az sem derül ki a filmből, hogy a férj álmodja-e az egészet, vagy tényleg megtörténik minden, vagy a feleség is csak álmodta, amit tett, vagy az valóság volt, esetleg a feleség vallomása után a férj csak álmodta a további eseményeket, és így tovább.
Ráadásul – bár a feleség majdnem megcsalta a férjét, akár álom volt, akár valóság –, végig arra gondolt, hogy még jobban szereti a férjét, mint valaha, és ez minden egyes ilyen jellegű jelenet végső kicsengése. Tehát ott a vágy, ami majdnem megvalósult, és ott az igazság, ami a férj szeretete. És tulajdonképpen a férj története is ugyanez: ő is végig szereti a feleségét – bár férfi, nem mondja ki, de küzd és szenved, ami tulajdonképpen ezt jelenti –, és végső soron ő sem tesz semmi rosszat, de vágyik rá.
Lehetséges és nem csak lehetséges értelmezéseim
Rossz trip
Eszembe jutott, hogy ez az egész simán lehet egy rossz trip, de elvetettem, mert a történet vége nem illik ebbe a logikába, ráadásul marihuánától nem is szokott rossz trip lenni, az nem ez a műfaj.
Az ego tudattalan védelme
Még az is felmerült bennem – mivel történt egy gyilkosság is a filmben –, hogy az nem úgy történt, ahogy a filmben látható, hanem a férj tette, vagy inkább köze volt hozzá mint orvosnak (egy túladagolásról volt szó). Talán az orvos nem tudott segíteni, ezért ez az álom a lelkiismeretének a szülötte, így próbálva feldolgozni a bűntudatot egyfajta öngyógyításként. Ezt a gondolatot a film megnézése után elvetettem, de azért így utólag visszagondolva is úgy gondolom, hogy simán lehet így is értelmezni a filmet. Csak épp szerintem nem ez az értelme.
Elitista kritika (de nem szerintem)
(Szerencsére csak) olvastam olyan értelmezését a filmnek, hogy egyfajta görbe tükröt akar állítani a gazdagok elitista magatartása elé. Állítólag erről később összeesküvés-elméletek is születtek, főleg azért, mert ha igaz, Kubrick nem sokkal a film bemutatása után halt meg, talán még a rendes vágásra sem maradt ideje. Az az igazság, hogy én érzékeny vagyok a kapitalizmus kritikájára, de ez a film minden, csak nem az.
Felelősség
Sokkal inkább arról szól, hogy felelősek vagyunk a cselekedeteinkért. Akár olyan mélységben is, hogy az álmainkban, vágyainkban élő cselekedeteinkért is felelősséget kell vállalnunk. Ha ez így van, akkor e tekintetben mi választja el az álmot a valóságtól? Mi is a valóság tulajdonképpen? – megint Csuang-ce pillangó motívuma, Amelyben Csuang-ce egy pillangóról álmodik, de az álmából felébredvén nem tudja eldönteni, hogy vajon Csuang-ce álmodta a pillangót, vagy most a pillangó álmodja őt.
A kapcsolat nagykorúsága
Ez a film egy kapcsolat megéréséről szól. Mégpedig arról a fázisról, amikor a házastársak közötti kapcsolat a kezdeti lángoló szerelemtől már eltávolodott, már gyerek is van, már kicsit unják is egymást, de ezen a ponton, őszintén szembenézve az egyéni és közös múltjukkal, lehetőségük van egy nagyon mély szeretetre, egy holtig tartó útra lépni. Persze ebben az új életszakaszban is vannak bizonytalanságok, a nő mondja ki, hogy nem szereti az "örökké" szót, és ebben az új életszakaszban sem kell nélkülözni az intimitást; megint csak a nő mondja ki: hogy akkor itt az ideje dugni egyet.
És milyen igaza van!